Cukrovar Dobrovice
10. prosince 2024 – poslední výlet autobusem v tomto roce. Jedeme do Dobrovic, navštívit jeden z největších a také nejstarších cukrovarů, který dosud bez přestávky pracuje a využívá původní výrobní prostory. Z Mnichovic vyjíždíme až v 9 hodin, protože nám byl při objednávce termínu přidělen přímo cukrovarem termín až na 12. hodinu. Takže netradičně začínáme obědem, který je objednán na 11. hodinu v Dobrovicích. V příjemné restauraci U radnice jsme se dobře naobědvali a pak pohodlně stihli určený termín prohlídky. Cukrovar založil r.1831 kníže Karel Anselm Thurn-Taxis. když přestavěl renezanční zámek ze XVI. stol, který byl nevyužíván. My jsme do provozu cukrovaru nebyli objednáni, takže budeme procházet muzeem s průvodkyní. Tam jsme si prohlédli historii výroby cukru, viděli jsme cukr ve všech možných podobách – homole , kostky, bridžové tvary , viděli jsme jak byl různorodě balen a dokonce také různá laboratorní zařízení. V podlaze byl nasimulovám záhon , kde byl znázorněn vývoj rostliny od semene až do finální podoby. Když jsme vše prohlédli, vzala nás průvodkyně do další prostorné budovy, původně stodoly, taktéž ze XVI. st. V tomto prostoru bylo vystaveno nesčetně různých strojů a strojků, používaných v cukrovarnictví . Areál tohoto hospodářského dvora je zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek, jako významná ukázka hospodářského areálu z 2. poloviny XVI. století.
Zámek Loučeň
Loučeň je barokní zámeček a jak jsme se později dozvěděli, je prý pátým nejnavštěvovanějším zámkem u nás. Je vybudován na místě, kde stála tvrz zmíněná poprvé r. 1223. V neklidní době se střídají majitelé, stavba chátrá a až v XVIII.stol. přestavěl Adam z Valdštejna tvrz na barokní zámeček. Posledním majitelem byl od r. 1809 Maxmilian Thurn-Taxis , který kolem zámku vybudoval krásný anglický park a dokonce park i zámek od 1929 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Zámeček byl na konci války vyrabován, a teprve v r. 2000. se Loučeň stává soukromým majetkem a je postupně kompletně zrestaurován a r.2007 nově upravený je otevřen veřejnosti. Zámek pro své návštěvníky připravuje různé programy a my jsme se přijeli podívat na vánoční výzdobu a světelný program . Po uvítání průvodcem nás „uvítal“ nádherně ozdobený smrček, a pak v každém pokoji další ozdobené stromky. Ke každému stromku byla legenda o Ježíškovi , který dětem naděluje dárky .A tak jsme v každém pokoji doputovali do jiné země a viděli jinak a nezvykle ozdobený stromek – a bylo to 20 pokojů s 20 krásnými stromky.
Po prohlídce interieru byla spuštěna barevná světla.
která střídavě měnila barvu a nejenon zámek, ale měnila i barvu stromů a keřů u vchodu do zámku v souladu s klasickou hudbou. A my jsme pomalu odcházeli —-