2. listopadu 2021 jsme navštívili další z půvabných pražských barokních památek – Loretu. Tento pozoruhodný areál se tu, v blízkosti Hradčan , nachází již více než 300 let. Sestává se ze Svaté chýše, ambitů, barokního kostela Narození Páně a věží s hodinami. .Na stavbě tohoto souboru staveb se podílel Kryštof Dienzenhofer a jeho syn Kilián Ignác, který vlastně dílo dokončil.
Středem celého komplexu je Santa casa- Loreta. Tato kaple je přesnou kopií kaple z italského Loreta, je vyzdobena sochami proroků a výjevy z legend o životě Panny Marie Loretánské. Stavba, kterou financovala zbožná hraběnka Kateřina z Lobkovic, byla započata v r. 1626. Teprve počátkem 18. stol. byla tato stavba obestavěna barokními ambity.
Ve věži nad hlavním vstupem je umístěna největší historická chrámová zvonkohra v Evropě. Sestrojil ji r. 1694 hodinář Petr Neumann a poprvé se 30 zvonků rozeznělo r. 1695. A každou hodinu můžeme slyšet tuto legendární zvonkohru hrát mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme tebe…..
V prvním patře je vystavena část cenné sbírky liturgických předmětů – nejproslulejší je t.zv. „Pražské slunce“ ,diamantová monstrance – zdobená 6 222 diamanty. Barokní kostel nás překvapil velmi zdobným, bohatým interiérem.
Celou prohlídku s námi procházela a o všem nám zasvěceně vyprávěla místní průvodkyně.
Cestou zpátky jsme procházel Novým světem – tak se jmenuje ulička, která vlastně kopíruje bývalé řečiště potoka Brusnice a vznikala za hradbami města , proto Nový svět. Původně čtvrť chudých, ale postupně se sem přestěhovávali významní lidé , kteří chtěli být blízko Hradu. Takže dnes můžeme vysledovat na turistických mapkách, ve kterých domečcích bydleli slavní. Např. Jan Zrzavý, Rudolf Friml, Fr, Ondříček – a jméno Slavného dánského astronoma je na pamětní desce , která je na domku č 76
Prošli jsme Novým světem , kolem pražského Hradu a Nerudovou ulicí až na Malostranské náměstí –a tady skončila naše dnešní procházka Prahou.