Jednu z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky jsme navštívili 31. ledna 2023. Tento klášter byl založen r. 1143 knížetem Vladislavem II. , a záhy přicházejí první řeholní kanovníci – premonstráti – pojmenovaní podle jejich mateřského kláštera ve francouzském městě Prémontré. K hlavním zásadám jejich řehole patřil asketický způsob života, konání kněžských povinností, charita a rozvíjení vzdělání a vědy. Podle barvy oděvu se jim říká “ bílí bratři“.
Klášter je rozlehlý stavební komplex se čtyřmi nádvořími , ale my vystupujeme schodištěm přímo do patra klášterní budovy, abychom navštívili knihovnu, druhou nejstarší v Čechách. V prvním sále – Teologickém- jehož strop půvabně zdobí původní štukové kartuše se symbolickými náměty vztahující se ke knihovnictví, je v barokních regálech bohatá teologická literatura a ve středu sálu je řada glóbusů ze 17. a 18. století. Naše průvodkyně nás vede do dalšího sálu – Filosofického. Myslím, že každý, kdo do tohoto sálu vstoupí, tak úžasem vydechne! Sál vlastně vyplňuje celou dvoupatrovou budovu . Nástropní malba “ Dějiny lidstva“ ,z konce 18. stol. nádherně zaklenuje celou tuto obrovskou prostoru, stěny jsou plné knih odspodu až nahoru, takže potřebují schodiště / rafinovaně skryté/ aby se dosáhlo na každou znich. Jsou zde staré i novější tisky vědeckého rázu a také ve zvláštní vitrině vzácné dílo popisující starožitnosti Egypta pořízené na rozkaz Napoleona I. a také je tu několikasvazkové dílo o francouzských muzeích, darované knihovně Napoleonovou chotí Marií Luisou.
O Strahovském klášteře se právem mluví jako o pokladnici umění a vědění, kde se ochraňují nesmírné hodnoty. A klášterní knihovna – myslím, že málokterá knihovna je tak krásná , dokonce si troufnu říci , že tato strahovská je nejkrásnější……
Eva Šulová
,